Sari la conținut
Alex

[TutorialPhotoShop]Semnatura smudge.

Recommended Posts

Nume Tutorial: Semnatura smudge.
Descriere: Te ajuta sa creezi o semnatura simpla,dar frumoasa 3.gif .
Autor: Eu.
Download: Renderul folosit: 

You don't have permission to view this hidden content

Texturile folosite: 
You don't have permission to view this hidden content

You don't have permission to view this hidden content

You don't have permission to view this hidden content

Fractal-urile folosite: 
You don't have permission to view this hidden content

You don't have permission to view this hidden content

Sursa (Link-ul oficial): -
Propria parere: Nu vreau sa imi dau cu parerea despre propriul tutorial,va las pe voi 21.gif .
Tutorialul:



#- Facem un nou layer: xqj2aq.jpg *! Nu e neaparat ca layerul sa fie 400x200 !*
#- Ne alegem un render si il 'lipim'(paste) pe layer. *! CTRL+A pentru a selecta renderul arrow.png CTRL+C pentru a-l copia arrow.png CTRL+V pentru a-l lipi !*
11jupo1.jpg (nu redimensionam layerul).Duplicam layerul (CTRL+J sau click dreapta arrow.png duplicate layer). *! Duplicam layerul pana cand renderul acopera tot,nu ramane nimic alb !* 2po1gd0.jpg
#- Apasand CTRL,dam click pe fiecare din layere si apasam CTRL+E(sau click dreapta arrow.png merge layers).Acum,toate renderele sunt intr-un singur layer.Redenumim acel layer arrow.pngbackground(nu e neaparata redenumirea,dar sa fim mai ordonati). vd0krc.jpg
#-Acum selectam smudge tool. n15b34.jpg
Mergem la window arrow.png brush 21l31xi.jpg si face urmatoarele setari :
1p9zd0.jpg 1p9zd0.jpgmppp0.jpg
*Smudge strenght 90%*
Dam cu smudge tool. Rezultatul arrow.png 72xc3a.jpg
Cu un hard brush adaugam niste linii de culoarea neagra(#000000) 2i71ift.jpg si mai dam un smudge. 261gi05.jpg *! Pasul acesta cu liniile este optional.L-am facut deoarece am vrut sa 'inchid' putin culoarea bg-ului !*
#- Acum lipim renderul si il redimensionam 20aypvn.jpg *! Incercati sa 'rotiti' putin renderul pentru a-i da un 'flow' !*
#- Facem un nou layer apsand pe arrow.png 2ia623b.jpg .Marim imaginea (eu am marit-o 400%) si luam un hard brush de 1px,culoare neagra(#000000) si ii facem un 'contur' renderului in partea stanga 2u6fat1.jpg ,dupa care setem blending mode pe soft light,40% opacitate.1zlylbb.jpg *! Am facut 'conturul' pe partea stanga,deorece,in cazul meu lumina vine din partea dreapta !*
#- Deasupra renderului punem un gradient.Selectam gradient map 155m3nm.jpg arrow.png alrg5v.jpg .Dam click dreapta pe gradientul facut si selectam "Create clipping mask".
#- Intre render si background facem un nou layer,luam smudge tool si dam in jurul renderului.
#- Acum partea de 'imaginatie'.Alegem orice fractal,textura,etc vrem pentru a infrumuseta lucrarea.Eu am ales urmatoarele:
2yl0aqr.jpg arrow.png iz22py.jpg arrow.png 29vb5eq.jpg
#- Adaugam un text,drop shadow: Distance 1 arrow.png Spread 0 arrow.png Size 1.(puteti sa va jucati cat de mult vreti,pana va place ce a iesit)De obicei,culoarea o aleg in functie de culoarea renderului si background-ului.Opacitate 80% 2dsjl36.jpg
#- Niste curves: 142zgqr.jpg arrow.png i5u6c7.jpg arrow.png 5wdw7d.jpg arrow.png 30ktykk.jpg arrow.png 2v96red.jpg
#- Mai multe gradiente: 1zgpybk.jpg arrow.png 1zgpybk.jpg arrow.png 1zgpybk.jpg
#- Facem un nou layer deasupra celorlalte.Image arrow.png Apply image arrow.png Filter arrow.pngOther arrow.png High Pass arrow.png 10px arrow.png Soft light arrow.png 38%.
- Un nou layer arrow.png Image arrow.png Apply image arrow.png Filter arrow.png Blur arrow.png Blur arrow.png Cu erase tool stergem renderul.
- Un nou layer arrow.png Image arrow.png Apply image arrow.png Filter arrow.png Sharpen arrow.png Sharpen arrow.png Cu erase tool stergem tot inafara de render.
Rezultat: akafk6.jpg
#- Facem un nou layer Image arrow.png apply image arrow.png dodge tool,exposure 20% si dam in jurul partii de sus a renderului arrow.png burn tool,exposure 20% dam in toata partea de jos.
nquzhu.jpg arrow.png vilml2.jpg
Rezultat: vilml2.jpg
#- New layer arrow.png un soft brush culoare neagra(#000000) si dam pe render arrow.png blending mode:soft light arrow.png opacitate:10%.
#- New layer arrow.png luam paint bucket tool,culoare neagra(#000000) si dam pe layer arrow.png soft brush 400px,culoare alba(#ffffff) si dam un click in partea din care vine lumina.In cazul meu,coltul din dreapta sus,blending mode linear dodge(add) opacitatea scazuta(in cazul meu 30%).
#- New layer arrow.png image arrow.png apply image arrow.png click dreapta arrow.png blending options arrow.png stroke arrow.png *! CUM VA PLACE VOUA !* (in cazul meu am pus 1px,insinde,blending mode:normal,opacitate 100,culoare #261c20).
**********PS-ul folosit:PhotoShop CS6**********
**********REZULTAT FINAL**********

2e393qo.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×