Sari la conținut
Tommy

Stiluri de inot

Recommended Posts

Brawl

Stilul crawl este prin excelenta sportul barbatilor. Desi este folosit de ambele sexe, acest stil presupune forta in brate si implicit dezvolatrea musculaturii spatelui si a bratelor, asa incat, in afara de sportivii si sportivele de performanta, barbatilor le este mai usor sa practice acest stil de inot. Bratele se rotesc alternativ pe langa corp iar palmele facute caus imping apa dedesubtul trunchiului pentru ca inotatorul sa-si ia din nou avant. Picioarele sunt apropiate si se misca in aceeas alternanta ca si bratele.

 

Bras

Stilul bras este cel mai usor de executat si, de multe ori, este primul invatat, mai ales de catre fete. Este numit si stil broasca, deoarece pozitia de inot este asemanatoare celei ale broscutelor: pe burta, cu genunchii indoiti si bratele intinse in fata; palmele cu degetele apropiate trag apa dedesubtul corpului, dupa care bratele revin inainte. Astfel se permite inaintarea in apa. Picioarele sunt flexate si executa miscari asemanatoare cu cele ale broastelor care inoata, indoind genunchii si apoi indrepatand picioarele. Miscarile se realizeaza concomitent, iar corpul este propulsat de forta acestora. Stilul bras este foarte bun pentru intarirea cutiei toracice, a plamanilor si este eficient in reglarea respiratiei, tensiunii arteriale, ameliorarea astmului si problemelor respiratorii. Stilul bras este foarte util pentru intarirea musculaturii corpului feminin, tonifiind fesele, picioarele, abdomenul si ameliorand pana la disparitie durerile lombare si ale coloanei vertebrale. Pentru femeile insarcinate este o adevarata binefacere, deoarece acest stil de inot intareste musculatura pelvina si dezvolta muschii abdonimali.

 

Fluture

Stilul fluture este ceva mai complicat si necesita o mare dragoste pentru apa si o rezistenta fizica mai mare. Se mai numeste si stilul delfinului, deoarece consta in aducerea simultana a bratelor pe langa cap si saltul afara din apa, pentru ca bratele sa revina apoi in apa si sa o impinga sub corp. Pare intr-adevar miscarea unui delfin care sare. Stilul fluture este unul din sporturile olimpice cele mai apreciate.

 

Spate

Stilul spate este, de asemenea, foarte greu. Este un fel de stil crawl, dar executat pe spate, cu bratele rotindu-se alternativ. Pentru ca dezvolta foarte mult omoplatii si musculatura spatelui, se recomanda mai ales barbatilor care isi doresc un aspect fizic de invidiat, dar si pentru femeile care vor sa faca putini "muschi".

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat stilul pe spate. Dar fail!

Eu il fac usor.Fac inot.

Am incercat prima data sa inot am baut apa =))

Iti recomand sa faci cursuri de inot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac cursuri de înot, dar mi-au ieşit bine toate. Brawl e uşurel, Broasca e super uşoară, Spatele la fel de uşor pentru că am practicat dans şi am omoplaţii şi spatele dezvoltaţi, cel Delfin e puţin cam greu, dar mi-a ieşit cât de cât. Am repetat la ştrand :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac cursuri de înot, dar mi-au ieşit bine toate. Brawl e uşurel, Broasca e super uşoară, Spatele la fel de uşor pentru că am practicat dans şi am omoplaţii şi spatele dezvoltaţi, cel Delfin e puţin cam greu, dar mi-a ieşit cât de cât. Am repetat la ştrand :D

Ma bucur ca cineva ma asculta. =)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am sa incerc cu prima ocazie cand am sa ma duc la Strand :))

Mult spor,sa imi zici cum a fost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am dus la "Baile Cojocna" poate ați auzit, apa e sărată, am încercat pe spate dar am înghițit apa multă, are un gust oribil. =))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot toate 4 stiluri, la Italia în fiecare vineri faceam o lecție de practicare de înot, și înotam cel mai bine, acuma înot cel mai bine din toți prietenii mei.

 

P.S ar fi fost frumos să fi pus și tu niște poze, că poate unii nu înțeleg =))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×